O Artyście

Zdjęcie Gustava Klimta - fragment
Portret Klimta - fragment

Gustav Klimt  

 

ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, ubogiej dzielnicy na przedmieściach Wiednia.  Był drugim z siedmiorga dzieci grawera Ernsta Klimta. Miał dwóch braci i trzy siostry. Cała trójka braci była artystycznie utalentowana. Klimt żył w ubóstwie przez całe swoje dzieciństwo. Jako czternastolatek uzyskał stypendium i w latach 1876 - 1883 uczęszczał do Wiedeńskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbeschule), gdzie studiował do 1883 roku. Uczył się pod kierownictwem Ferdinanda Juliusa Laufbergera (1829-1881) i Juliusa Victora Bergera (1850-1902). Razem z bratem Ernstem i przyjacielem Franzem Matschem zakłada  'Towarzystwo Arystyczne' (Künstler-Compagnie). Klimt rozpoczyna profesjonalną karierę. Koniec XIX wieku był okresem wielkiej aktywności budowlanej w  Wiedniu. Klimt przez prawie 10 lat maluje wnętrza dużych publicznych budynków, pałaców, muzeów, willi. W 1988 roku kończy malowidła do teatru za co zostaje udekorowany przez cesarza Franciszka Józefa I krzyżem zasługi. Jako malarz i grafik, symbolista uznany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódcę wiedeńskiego modernizmu. Jego wykształcenie typowo akademickie, dekoratorskie doświadczenie zawodowe i specyficzny klimat artystyczny Wiednia znalazł wyraz w dojrzałej twórczości artysty.

Zobacz też

We wczesnych latach '90 Klimt spotkał projektantkę odzieży Emilie Louise Flöge, która została jego towarzyszką życia i to ona pokazała mu okolice jeziora Attersee, gdzie często spędzał okres letni. W 1894 roku Matsch zrezygnował ze wspólnej pracowni, a Klimt stał się inicjatorem przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich - Secesję, którego został pierwszym przewodniczącym z którym był związany do 1905. Secesja odniosła sukces organizując w 1898 roku pierwszą i drugą wystawę. Zebrano pieniądze , aby złożyć zamówienie na własny budynek.

Z okazji XIV wystawy Secesji w 1902, powstaje 'Fryz Beethoven' a Klimt zaczął nowy okres swojego malarstwa związany z ornamentyką i posługiwaniem się złotem. Szczytowym osiągnieciem tego okresu jest  'Pocałunek', obraz powstały w latach 1907 -1908.

Zmarł 6 lutego 1918 w Wiedniu. Obrazy Klimta są pełne zmysłowości i erotyzmu. Tematy jakie podejmuje to alegorie, portrety, pejzaże, erotyczne wizerunki. Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Klimtowi udało się stworzyć dzieło na miarę swojej epoki, które stało się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

Emilie Louise Flöge (urodzona 30 sierpnia 1874 w Wiedniu, zmarła 26 maja 1952)  austriacka projektantka oraz  businesswoman. Była towarzyszką życia artysty. Klimt nie ożenił się i miał dzieci z kilkoma kobietami.

Dzieła Klimta - ceny.

Za obrazy Klimta płaci się wysokie ceny. W listopadzie 2003 r. 'Landhaus am Attersee' sprzedany został za 29 128,000 USD, ale szybko rekord został pobity przez inne obrazy Klimta. W 2006 roku portret 'Adele Bloch-Bauer I' z 1907 roku został zakupiony przez Ronalda Laudera w Neue Galerie New York za 135 milionów dolarów, przebijając obraz Picassa 'Boy With a Pipe' (sprzedany 5 maja 2004 za 104 miliony dolarów). W dniu 7 sierpnia 2006 r. Dom aukcyjny Christie ogłosił, że zajmuje się sprzedażą pozostałych czterech dzieł Klimta, które zostały odzyskane przez Marię Altmann i jej współdziedziców po długiej batalii prawnej przeciwko Austrii. Portret  'Adele Bloch-Bauer II'  został sprzedany na aukcji w listopadzie 2006 r. za 88 milionów dolarów, co jest trzecią najwyższą ceną za dzieło sztuki na aukcjach w tym czasie. 'Apple Tree I' (ok. 1912) sprzedano za 33 miliony dolarów, 'Birch Forest' (1903) sprzedano za 40,3 miliona dolarów, a domy w Unterach nad jeziorem Atter (1916) sprzedano za 31 milionów dolarów.  Łącznie pięć przywróconych obrazów zarobiło ponad 327 milionów dolarów.


Opracowane na podstawie: Wikipedia, "Klimt" wyd.Sirrocco

Zobacz też kalendarium życia Klimta.