Śmierć i życie

Obraz Klimta - Śmierć i życie /  Death and Life
Śmierć i życie

Informacje o obrazie:


en. Death and Life, it.  Morte e Vita, de. Tod und Leben
Wymiary: 1,78 m x 1,98 m
Powstał: 1908
Znajduje się: Leopold Museum, Wiedeń

Opis:

"Śmierć i życie" ma dwie bardzo wyraźnie oddzielone części. Po lewej widzimy Śmierć, po prawej widzimy życie. Śmierć jest przedstawiona, jako klasyczny ponury żniwiarz, czaszka, pokryta jest ciemną szatą z symbolami m.in krzyża. Temat tańca śmierci jest w tym czasie ważny i podejmowany też przez innych artystów, wśród nich Edwarda Muncha i Egona Schiele. Klimt w przeciwieństwie do nich wprowadza nutę nadziei i pogodzenia się, zamiast zagrożenia śmiercią. Postacie namalowane przez artystę, zdają się lekceważyć śmierć.

Po prawej młode kobiety leżące na kwietnym klombie. Mamy tu dziecko, leżące w ramionach kobiety, widzimy umięśnionego mężczyznę trzymającego jedną z kobiet i starszą kobietę również leżącą w środku grupy. Są tu zatem osoby, młode i stare, z naciskiem na dorosłych w ich najlepszym wieku.

"Śmierć i życie" zdobył pierwszą nagrodę na światowej wystawie w Rzymie w 1911 roku. Gustav Klimt uważał ten obraz za swoje najważniejsze figuratywne dzieło.

 W 1912 roku  obraz był prezentowany na wystawie sztuki w Dreźnie, kolejne wystawy miały m.in. 1913 w Budapeszcie i Mannheim, 1914 w Pradze, 1916 w Berlinie, 1917 w Sztokholmie, 1917/1918 w Kopenhadze, 1918 w Zurychu, a od 1923 kilka razy w Wiedniu, 1958 w Wenecji i 1965 w Nowym Jorku i Londynie.

 Klimt dokonał kilku zmian w obrazie w 1915 roku, po pierwszych pięciu wystawach. Zmienił tło ze złotego na szary i dodał kilka mozaik.